OKROGLA MIZAKako so v kazalnike trajnostne gradnje SLO kTG po Level(s) vpeti proizvajalci gradbenih proizvodov V četrtek, 6. marca 2025, 10:15-13:00, v dvorani Forum,v okviru sejma DOM 2025 na Gospodarskem razstavišču v Ljubljani.

Gradnja ogljično nevtralnih stavb, krožnost materialov v procesu graditve, ponovna uporaba in recikliranje gradiv, zagotavljanje kakovostnega in zdravega bivalnega okolja, itd., vse to je pogojeno tudi s proizvodnjo ustreznih gradbenih materialov in proizvodov. Kakšni naj bodo, da bodo stavbe dosegale lastnosti kot jih želimo, kako do njih in kaj bodo obveze proizvajalcev, so vprašanja, ki bi jih morala v svoje poslovne načrte vključiti tudi slovenska gradbena industrija.

Level(s) je nabor kazalnikov trajnostne gradnje, ki ga je pripravila Evropska komisija v podporo krožnosti, razogljičenju in odpornosti stavb na podnebne spremembe. Danes so kazalniki Level(s) vključeni v evropsko zakonodajo zelenega prehoda, ki zadeva stavbe (v direktive EPBD, EED, v evropsko trajnostno financiranje in taksonomijo EU, v nova merila EU za zeleno javno naročanje). Evropske države postopoma vključujejo Level(s) v svojo nacionalno zakonodajo in metriko trajnostne gradnje prilagajajo nacionalnim posebnosti. Tako tudi pri nas razvijamo slovenske kazalnike trajnostne gradnje SLO kTG po Level(s) ter jih postopoma uvajamo v prakso; potekajo tudi pilotni projekti uporabe trajnostnih meril pri projektiranju. Pri tem pa je sodelovanja industrije nujno, kar kaže tudi nova Uredba o gradbenih proizvodih, ki terja navajanje ogljičnega odtisa za proizvode.

Razvoj nacionalnih kazalnikov trajnostne gradnje SLO kTG (www.kazalnikitrajnostnegradnje.si) po evropskem okviru Level(s) se odvija v okviru večletnega integralnega projekta LIFE IP CARE4CLIMATE (www.care4climate.si) v koordinaciji Ministrstva za okolje, podnebje in energijo (MOPE) v sodelovanju z Ministrstvom za naravne vire in prostor (MNVP) in strokovnima inštitucijama, Gradbenim inštitutom ZRMK (GI ZRMK) in Zavodom za gradbeništvo (ZAG).

Namen okrogle mize
Na okrogli mizi želimo izpostaviti zahteve, ki jih bo industrija gradbenih proizvodov v bližnji prihodnosti morala izpolniti, ter pojasniti povezavo teh zahtev s kazalniki trajnostne gradnje SLO kTG po Level(s). V naslavljanje problematike želimo vključiti tako industrijo kot projektante in druge udeležence dogodka. Spodbuditi želimo razpravo o ovirah, priložnostih in potrebah deležnikov ter z udeleženci spregovoriti o konkretnih težavah pri ustvarjanju okolja za trajnostno gradnjo pri nas. Zato poteka okrogla miza v so-organizaciji partnerjev projekta LIFE IP CARE4CLIMATE (www.care4climate.si) in Strateškega razvojno-inovacijskega partnerstva Pametne stavbe in dom z lesno verigo, SRIP PSiDL (https://pametne-stavbe.com/).

VABILO
Ura Okrogla miza Predavatelj
10:15  Prihod udeležencev, registracija, kava
10:30-10:40 Pozdravni nagovor Leni Pernar, MNVP, doc. dr. Sabina Jordan, SRIP PSiDL
10:40 – 10:50 Okvir SLO kTG izr. prof. dr. Marjana Šijanec Zavrl, GI ZRMK
10:50 – 11:20 Kratka predstavitev kazalnikov, ki se
navezujejo na gradbene proizvode
(GWP, odpadki, recikliranje, VOC)
izr. prof dr. Marjana Šijanec Zavrl, Primož Gutman, GI ZRMK,
doc. dr. Sabina Jordan, Friderik Knez, ZAG
11:20 – 11:50 Zakonodaja za gradbene proizvode in
potrebe SLO kTG
Friderik Knez, Tinkara Kopar, ZAG
11:50 – 12:00  Pilotni primer stavbe in SLO kTG Peter Kovač, GEOPLAN
12:00 – 12:50 Okrogla miza s predavatelji, predstavniki gradbene industrije in z udeleženci:
– Kako spodbuditi gradbeno industrijo v Sloveniji, da bo proizvajala trajnostne gradbene
proizvode in pridobivala dokazila zanje?
– Kateri bi bili ustrezni finančni mehanizmi za spodbude?
– Vloga države?
– Vloga ostalih deležnikov?
Razprava je priložnost, da udeleženci predstavijo svoje poglede/predloge glede spodbud oziroma
ravnanj, ki jih pričakujejo od posameznih politik (gospodarske, izobraževalne, inovacijske…).
12:50 – 13:00 Povzetki razprave
Moderator dogodka: GI ZRMK, ZAG
PRIJAVA