Izbrani pilotni projekti SLO kTG po Level(s) pri načrtovanju stavb so pričeli z delom (2023-2024-2025)

V projektu LIFE IP CARE4CLIMATE poteka pilotna uporaba slovenskih kazalnikov trajnostne gradnje (SLO kTG) po evropskem okviru Level(s), ta čas na štirih projektih stavb, ki se jim bodo v kratkem pridružile še nove predvidoma tri do štiri stavbe.

Projektanti (GIC Gradnje, GEOPLAN in STRIP LAB) ob podpori partnerjev projekta LIFE IP CARE4CLIMATE (GI ZRMK in ZAG) pri načrtovanju svojih stavb spremljajo trajnostne lastnosti in preverjajo variantne rešitve z vidika njihovega vpliva na okolje, človekovo zdravje in bivalno ugodje, kot tudi z vidika gospodarnosti načrtovane naložbe.

Kazalniki SLO kTG po Level(s) omogočajo kvalitativno vrednotenje pri idejnem načrtovanju in kvantitativno oceno trajnostnih lastnosti med podrobnim načrtovanjem, kar usmerja načrtovalski proces k trajnostnim ciljem in na koncu omogoča izdelavo izkaza trajnostnih lastnosti. Le-te je z istimi merili mogoče spremljati tudi med samo gradnjo. Metodologija določanja kazalnikov SLO kTG po Level(s) je skladna tako z EU taksonomijo kot z določitvijo ogljičnega odtisa stavbe v življenjskem ciklu, ki ga je ob brezemisijski stavbi vpeljala nova direktiva EPBD.

 

Sodelovanje v pilotnem projektu

Sodelujejo projektanti GEOPLAN d.o.o. (s stavbo PGD Dole pri Litiji in z objektom Turistična kmetija Godnov), STRIP LAB d.o.o. (s stavbo Servisni objekt enote razpršenega hotela v Čezsoči) in GIC GRADNJE, d.o.o. (s poslovno stavbo MCTG – Mednarodni center za trajnostno gradnjo). Strokovno podporo zagotavljata GI ZRMK in ZAG, v sodelovanju z ministrstvi MNVP in MOPE. Projektanti so lahko za pilotno uporabo SLO kTG po Level(s) pridobili tudi sredstva iz projekta LIFE, kar pa ni pogoj za sodelovanje pri pilotni fazi.

Pilotna uporaba beta verzije SLO kTG poteka v fazi idejnega in podrobnega načrtovanja stavb ter ob njihovi gradnji ali prenovi:

  • Na ravni 1, pri idejnem načrtovanju, lahko za 16 kazalnikov kvalitativno poročamo, kako so bili med idejnim snovanjem stavbe naslovljeni in katera načela so integrirana v idejni zasnovi stavbe.
  • Na ravni 2, pri podrobnem projektiranju, pa moramo z uporabo računskih postopkov, simulacijskih orodij in zbranih podatkov o stavbi in uporabljenih gradivih kvantitativno ovrednotiti 11 kazalnikov in tako pripraviti vse potrebno za izkaz trajnostnih lastnosti načrtovane stavbe.
  • Vzpostavljeno je skupno učno in delovno okolje na platformi One Click LCA za določitev okoljskih vplivov stavbe v življenjskem ciklu (ogljični odtis in druge LCA vplivne kategorije, vidiki krožnosti, LCC, zagotovljena je izmenjava izkušenj in oblikovanje baze primerov izračunov)

Transparentnost pri izkazovanju vidikov trajnostne gradnje je še posebej pomemben izziv zelenega prehoda. Evropska komisija je pripravila enoten okvir za vrednotenje trajnostne gradnje, poimenovan Level(s). Ta postaja osrednji instrument podpore izvajanju evropske politike na področju krožnega gospodarstva v graditeljstvu, graditve z mislijo na celotni življenjski cikel stavbe in razogljičenje stavb. S kazalniki trajnostne gradnje Level(s) lahko v celotnem življenjskem ciklu stavbe spremljamo ključne trajnostne lastnosti stavbe. Metodologija je dostopna vsem, smiselno pa jo je prilagoditi nacionalnemu kontekstu (zakonodaja, programska orodja za projektiranje, dostopni podatki in primerjalne vrednosti), jo uporabnikom približati s pilotnimi primeri in opredeliti nacionalno vrednostno lestvico, na katero lahko v prihodnosti navežemo nacionalne gradbene predpise ali pravila za zeleno javno naročanje.

Koristi pilotne uporabe SLO kTG po EU Level(s) za investitorja in njegovo projektno skupino?

  • Izkazovanje trajnostnih vidikov po najsodobnejših EU merilih Level(s), skladnih z EU Taksonomijo, merili ESG, kot tudi z nastajajočimi novimi merili EU za GPP (zeleno javno naročanje) na področju gradenj in novo Direktivo EPBD (2024)
  • Možnost optimizacije trajnostnih lastnosti objekta v fazi (integralnega) načrtovanja
  • Brez stroška pristojbine za certifikacijski sistem
  • Dokazljiv prispevek k doseganju nacionalno zastavljenih ciljev in zavez (-55% TGP do 2030)
  • Prednosti na trgu za okoljsko ozaveščenega investitorja
  • Podpora partnerjev projekta LIFE IP CARE4CLIMATE projektni skupini
  • Dostop do učnega okolja za SLO kTG po Level(s) in do strokovne izmenjave mnenj / izkušenj
  • Projektna skupina se ob tem usposobi za uporabo SLO kTG
  • Aktivno sodelovanje pri razvoju nacionalnega sistema
  • Projekt LIFE IP CARE4CLIMATE zagotavlja promocijo pilotne faze uporabe SLO kTG po Levels v strokovnih krogih in s tem tudi investitorja, projektne skupine, primera dobre prakse trajnostnega načrtovanja…