8. KONFERENCA TRAJNOSTNE GRADNJE
Sodelovanje GI ZRMK z aktivnostmi v LIFE IP CARE4CLIMATE na 8. Konferenci trajnostne gradnje, ki je potekala 26. septembra 2024 na ZAG. v organizaciji GBC Slovenija.
Slovensko združenje za trajnostno gradnjo GBC Slovenija je v zadnjem tednu septembra organiziralo 8. konferenco trajnostne gradnje, ki jo je v prostorih ZAG v Ljubljani spremljalo več kot 100 udeležencev inženirske in arhitekturne stroke s področja gradbeništva in urejanja prostora ter drugih strokovnjakov, ki so vpeti v trajnostno gradnjo. Osrednja tema konference se je nanašala na zahteve EU po gradnji brezemisijskih stavb, pa tudi na sprejete ukrepe in prenovljeno zakonodajo na ravni EU ter na gradbene tehnologije, sisteme in proizvode, ki te cilje podpirajo.
Na dogodku smo sodelovali tudi partnerji projekta LIFE IP CARE4CLIMATE.
(foto: arhiv GBC)
Izr. prof. dr. Marjana Šijanec Zavrl z Gradbenega inštituta ZRMK je izpostavila pomen obvladovanja ogljičnega odtisa stavbe že v zgodnjih fazah načrtovanja ter spremljanje okoljskih, družbenih in ekonomskih vplivov stavbe v celotnem življenjskem ciklu stavbe. V ta namen uporabljamo slovenske kazalnike trajnostne gradnje – SLO kTG po evropskem okviru Level(s), vpeljava le-teh v slovenski prostor je ena od osrednjih nalog LIFE projekta. V teku so pilotni projekti uporabe SLO kTG po Level(s), ta čas na štirih objektih, kjer sodelujejo projektanti, ki ob podpori GI ZRMK in ZAG ter Ministrstva za naravne vire in prostor kvantitativno preverjajo trajnostne vidike svojih stavb in na ta način z informiranimi odločitvami usmerjajo načrtovalski proces v zelenim rešitvam.
Prednost sodelovanja v pilotnih projektih je dostop do skupnega učnega in delovnega okolja (www.kazalnikitrajnostnegradnje.si) ter programske opreme (One Click LCA) za LCA stavb.
Za investitorje bodo ovrednoteni trajnostni kazalniki stavbe skladno z EU metodologijo Level(s) koristni v kontekstu dostopa do zelenega financiranja (EU taksonomija) in trajnostnega poročanja (ESG) kot tudi skorajšnjega poročanja o lastnostih stavbe po prenovi energetske izkaznice stavbe novi Direktivi EPBD (EU/2024/1275), ki po letu 2030 za vse novogradnje predvideva obvezno razkritje GWP v življenjskem ciklu (že po letu 2028 za stavbe nad 1.000 m2).
Pilotni projekti uporabe SLO kTG po Level(s) pri načrtovanju stavb bodo potekali v obdobju od leta 2024 do 2025.
GBC Slovenija je pripravil tudi video z intervjuji s predavatelji: