PREDSTAVITEV PILOTNIH PROJEKTOV STROKOVNI JAVNOSTI

Projektanti so svoje pilotne projekte načrtovanja s SLO kTG po Level(s) te dni na delavnici predstavili bruseljskim projektnim monitorjem, predstavnikom ministrstev in strokovni javnosti. Opisali so specifične priložnosti za trajnostne rešitve, ki jih nudi posamezni projekt, in ob tem izpostavili, da je za uspeh ključna investitorjeva trajnostna naravnanost in razumevanje prioritet in izzivov razogljičenja, krožnosti in odpornosti grajenega okolja. V splošnem so bile pilotne projekte ekipe mnenja, da bodo morali naši projektanti še dopolniti vrzeli v znanju na področju trajnostne gradnje in pridobiti specifične digitalne veščine za podporo trajnostnemu vrednotenju. V praksi brez z BIM podprtega projektiranja ne moremo računati na učinkovito uporabo programske podpore za vrednotenje trajnostnih vidikov stavbe v življenjskem ciklu.

V projektu LIFE IP CARE4CLIMATE poteka pilotna uporaba SLO kTG po evropskem okviru Level(s) ta čas na štirih projektih stavb, pridruži pa se lahko še več stavb oziroma projektnih skupin. Sodelujejo projektanti GEOPLAN (s stavbo PGD Dole pri Litiji in z objektom Turistična kmetija Godnov), STRIP LAB (s stavbo Servisni objekt enote razpršenega hotela v Čezsoči) in podjetje GIC GRADNJE (s poslovno stavbo MCTG – Mednarodni center za trajnostno gradnjo). Strokovno podporo zagotavljata GI ZRMK in ZAG, v sodelovanju z ministrstvi MNVP in MOPE. Projektanti so lahko za pilotno uporabo SLO kTG po Level(s) pridobili tudi sredstva iz projekta LIFE IP CARE4CLIMATE, kar pa ni pogoj za sodelovanje pri pilotni fazi.

Vzpostavljeno je skupno učno in delovno okolje na platformi One Click LCA za določitev okoljskih vplivov stavbe v življenjskem ciklu (ogljični odtis in druge LCA vplivne kategorije, vidiki krožnosti, LCC, zagotovljena je izmenjava izkušenj in oblikovanje baze primerov izračunov). Transparentnost pri izkazovanju vidikov trajnostne gradnje je še posebej pomemben izziv zelenega prehoda. Evropska komisija je pripravila enoten okvir za vrednotenje trajnostne gradnje, poimenovan Level(s). Ta postaja osrednji instrument podpore izvajanju evropske politike na področju krožnega gospodarstva v graditeljstvu, graditve z mislijo na celotni življenjski cikel stavbe in razogljičenje stavb. S kazalniki trajnostne gradnje Level(s) lahko v celotnem življenjskem ciklu stavbe spremljamo ključne trajnostne lastnosti stavbe. Metodologija je dostopna vsem, smiselno pa jo je prilagoditi nacionalnemu kontekstu (zakonodaja, programska orodja za projektiranje, dostopni podatki in primerjalne vrednosti), jo uporabnikom približati s pilotnimi primeri in opredeliti nacionalno vrednostno lestvico, na katero lahko v prihodnosti
navežemo nacionalne gradbene predpise ali pravila za zeleno javno naročanje.

Če želite izvedeti več o slovenskih kazalnikih trajnostne gradnje (kTG), lahko preko prijave dostopate do: