MCTG – Mednarodni center za trajnostno gradnjo
GIC Gradnje

Mednarodni center trajnostne gradnje je pilotni projekt, ki postavlja nove standarde trajnostne gradnje in izraža našo predanost GZero miselnosti. Objekt, velik 5100 m², je popolnoma samooskrben in multimodalen, zasnovan zmislijo na trajnost skozi celoten življenjski cikel. Lokacija in materiali so izbrani za optimalno rabo virov in minimalen vpliv na okolje. Sodelujemo z različnimi strokovnjaki ter uporabljamo tehnologije, kot so BIM, XR, AI in IoT za učinkovitost gradnje in upravljanja. Otvoritev je načrtovana za drugo polovico leta 2025.

V središču naših prizadevanj je ena sama, prelomna vizija:

ustvariti model trajnostne gradnje, ki ne odgovarja le na izzive današnjega dne, temveč postavlja temelje za bolj zeleno, trajnostno in odgovorno prihodnost.

Mednarodni center za trajnostno gradnjo bo živi laboratorij, ki bo izkazoval moč povezovanja in inovacij ter vizionarstva pri uresničevanju trajnosti ne le kot cilja temveč kot trajne resničnosti. Naš pristop temelji na načrtovanju, izboru in optimalni izvedbi, s čimer bodo trajnostni principi postali norma

trajnostna gradnja, pilotni projekt, Levels, arhitektura
trajnostna gradnja, pilotni projekt, Levels, GEOPLAN

Večnamenski izobraževalni objekt Dole
GEOPLAN, d.o.o.

Investitorja Prostovoljno gasilsko društvo Dole pri Litiji in Občina Litija želita v središču vasi Dole pri Litiji izgraditi Večnamenski izobraževalni objekt Dole. Pritličje stavbe je načrtovano za večnamensko uporabo in bo v celoti namenjena družbenim dejavnostim (vzgojno-izobraževalni program, poklicno izobraževanje in dnevno varstvo starejših občanov).

V pritličju je predvidena umestitev večnamenske dvorane s predstavitveno galerijo. Predvidena je izgradnja povezovalnega trakta z obstoječim objektom šole, kjer so umeščene garderobe, kabinet učitelja športne vzgoje ter garderobni hodnik. Klet stavbe je namenjena garažam in upravnim prostorom lokalnega prostovoljnega gasilskega društva. Pritlični del je predviden v masivni leseni gradnji (križno lepljen les), kletna etaža pa v monolitni AB izvedbi.

Turistična kmetija Godnov
GEOPLAN, d.o.o.

Investitor, nosilec dopolnilne dejavnosti na kmetiji, želi zgraditi objekt za kmečki turizem v idilični vasici Potarje nad Tržičem. Idejno zasnovo in projektno dokumentacijo je v celoti izdelala družba GEOPLAN d.o.o.. Namembnost objekta je stavba za kratkotrajno nastanitev, velikost objekta cca. 500 m2. Trajnostni cilji projekta zasledujejo stroge zahteve Javnega razpisa za sofinanciranje vlaganj v javno in skupno turistično infrastrukturo in naravne znamenitosti v turističnih destinacijah.

V kleti stavbe se nahaja prostor za sprejem gostov s pripadajočimi ločenimi sanitarijami, skupnim prostorom-zajtrkovalnico s pripadajočo krušno pečjo (do 18 sedežev), prostori dobrega počutja (wellness), tehniko ter priročno shrambo. V pritličju so načrtovane štiri sobe s pripadajočimi kopalnicami in ložami. Dostop v pritličje je skozi stranski vhod omogočen tudi za gibalno ovirane osebe. V mansardi sta načrtovana dva dvosobna apartmaja. Klet objekta je zasnovan kot armiranobetonska monolitna konstrukcija, pritlični del pa je predviden v leseni montažni skeletni konstrukciji (rezan in lepljen les).

trajnostna gradnja, pilotni projekt, Levels, GEOPLAN,kmetija
trajnostna gradnja, pilotni projekt, Levels, STRIPLAB

Enota razpršenega hotela Čezsoča
STRIP LAB, d.o.o.

Enota razpršenega hotela v Čezsoči je plomba, ki ohranja zgodovino prostora. Zasnovan z natančnostjo in spoštovanjem do starega, predstavlja ta objekt simbol preobrazbe in ponovne uporabe – materiali zrušenega objekta bodo bili skrbno reciklirani in vključeni v novo stavbo. Zidovi nekdanje konstrukcije so drobljeni in uporabljeni v novih temeljih in stenah, les ostrešja, ki je nekdaj tvoril ostrešje prejšnje stavbe, pa je predelan in uporabljen kot glavni gradnik ostrešja nove strukture. Takšen pristop k arhitekturi gradi ne le stavbo, temveč tudi zgodbo, prepletanje starega in novega, ki poudarja odgovornost do okolja in spoštovanje do dediščine.

Stavba sledi načelom krožnega gospodarstva, pri čemer ne gre zgolj za varčno gradnjo, temveč za etično ustvarjanje, ki spoštuje trajnostni razvoj. Rešitev sledi konceptu manj oz. »nič odpadkov«. Vsi materiali, ki jih je bilo mogoče ponovno uporabiti, so bili vključeni v zasnovo novega objekta. Znižanje ogljičnega odtisa je postalo osrednji cilj projekta, kar pomeni, da je življenjski cikel stavbe skrbno načrtovan z mislijo na prihodnje generacije. Vsak korak v gradbenem procesu je izveden s spoštovanjem do narave in prostora. Raba trajnostnih materialov, kot so naravno obdelan les, tehnološko dovršeni deli nove konstrukcije ter materiali iz predhodne stavbe, zmanjšuje potrebo po novih surovinah in s tem varčuje z naravnimi viri.

Če želite izvedeti več o slovenskih kazalnikih trajnostne gradnje (kTG), lahko preko prijave dostopate do: